Przygotowania do emigracji – o co zadbać jeszcze w Polsce?

Jeśli planujemy przeprowadzkę do Anglii ze znacznym wyprzedzeniem, warto zadbać o to, aby podszlifować język jeszcze w Polsce. To właśnie zdolność komunikacji w języku angielskim zwiększy nasze szansę na zatrudnienie oraz załatwianie codziennych spraw. Najlepszym rozwiązaniem będzie udział w intensywnym kursie opartym na konwersacjach – to pomoże nam pozbyć się blokady językowej i osłuchać z językiem. Kolejną istotną sprawą jest rezygnacja z wszelkich usług, z których nie będziemy korzystać podczas nieobecności w kraju – pamiętajmy o tym, aby wypowiedzieć umowę o abonament na telefon, telewizję kablową, czy Internet.

Pierwsze kroki na Wyspach Jak można się z Tobą skontaktować?

Jedną z pierwszych spraw, o które należy zadbać jest zakupienie karty do telefonu. W Anglii nie kupimy telefonu na abonament, jeśli nie przebywamy w kraju ponad 6 miesięcy. Najkorzystniejszą opcją będzie zabranie telefonu bez simlocka z Polski i zakupienie  katy pay as you go . Przykładowe pakiety pay as you go to np. £10 miesięcznie w sieci Vodafone (smsy bez limitu, 150 minut rozmów na terenie Wielkiej Brytanii, Internet 500MB 4G ), identyczny pakiet w tej samej cenie możemy zakupić w sieci EE, czy O2.

 

Wynajem mieszkania lub pokoju

Poszukiwania mieszkania w Anglii różnią się nieco od tych w Polsce. Jeśli nie udało nam się zapewnić sobie lokum u znajomych lub rodziny, a zależy nam na wynajęciu mieszkania bez lokatorów, kolejnym krokiem jest udanie się do agencji. Agencja pośrednicząca w wynajmie będzie wymagała od nas dokumentów potwierdzających tożsamość i udowadniających naszą wypłacalność, czyli: dokument tożsamości  pay slip lub wyciąg z konta  kontrakt na co najmniej 20 h tygodniowo referencje od pracodawcy gotówka Poszukiwania mieszkania ułatwi też znajomość realiów. Warto wiedzieć, że angielskie one bedroom flat oznacza mieszkanie, w którym znajduje się pokój dzienny i oddzielna sypialnia. Analogicznie, two bedroom flat będzie mieszkaniem z 2 sypialniami i pokojem dziennym. Średni koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania w Londynie oscyluje pomiędzy 2-4 tysiącami funtów miesięcznie. Należy pamiętać, że większość umów najmu zakazuje podnajmowania pokoi innym lokatorom. Jeśli natomiast poszukujemy pokoju, wystarczy przejrzeć ogłoszenia w serwisach takich jak np. SpareRoom, EasyRoommate czy Kangaroom. Warto także zapoznać się z serwisami polonijnymi – tam również znajdziemy wiele ogłoszeń o wynajmie pokoi u naszych rodaków np. w serwisie MojaWyspa.co.uk. Średni koszt wynajmu jednego pokoju w Londynie to 350 do 550 funtów. Niektórzy landlordowie pozwolą na opłacanie czynszu w ratach, co tydzień. Kosztem, na który trzeba koniecznie się przygotować jest deposit, czyli kaucja w wysokości miesięcznego czynszu, którą płacimy wraz z pierwszym czynszem. Zanim zapłacimy deposit, warto wspólnie z właścicielem mieszkania dokonać oględzin miejsca, które będziemy wynajmować i spisać na kartce (lub w umowie najmu tzw. tenancy agreement) wszystkie usterki, które zauważyliśmy jeszcze przed wprowadzeniem się. W ten sposób uda nam się uniknąć utracenia kaucji na poczet uszkodzeń, za które to nie my jesteśmy odpowiedzialni.

Formalności – zanim zaczniesz szukać pracy w Anglii

Aby rozpocząć poszukiwania pracy na Wyspach, należy rozpocząć od złożenia wniosku o NIN – National Insurance Number  – numer ten jest potrzebny, aby legalnie podjąć pracę na terenie Anglii. Każdy pracodawca poprosi o ten numer podpisując umowę z pracownikiem. W celu uzyskania NIN, należy zadzwonić do odpowiedniego Job Centre i umówić się na wizytę w wyznaczonym terminie. O tym jak i gdzie ubiegać się o NIN można przeczytać tutaj. Dokumenty, które należy ze sobą zabrać: dowód osobisty i/lub paszport potwierdzenie adresu (proof letter) akt małżeństwa (jeśli zostało zawarte z obywatelem Wielkiej Brytanii) Po wizycie w urzędzie, otrzymamy potwierdzenie, że oczekujemy na nadanie NIN – ten dokument wystarczy, aby podjąć legalną pracę w Anglii. W przeciągu 2 tygodni NIN zostanie przesłany na wskazany przez nas adres pocztowy.

Jak i gdzie szukać pracy na Wyspach?

Najlepszym miejscem do poszukiwania pracy jest Job Centre – odpowiednik polskiego urzędu pracy (to samo miejsce, w którym aplikujemy o NIN). Jeżeli obawiamy się o nasze kompetencje językowe, w Job Centre mamy szansę porozmawiać z osobą znającą język polski. Oprócz ofert z Job Centre, warto także śledzić ogłoszenia online, na portalach takich jak totaljobs.com, czy reed.co.uk. W przypadku ogłoszeń internetowych należy uczulić się na scam – oszustów, którzy będą chcieli wyłudzić nasze dane i pieniądze. Innymi źródłami ogłoszeń są agencje pośrednictwa, witryny sklepowe, lokalna prasa i…grupy polonijne w mediach społecznościowych np. Anglia Praca Życie Ogłoszenia Polonia UK czy Praca Anglia – Ogłoszenia/ Usługi / Zlecenia na portalu Facebook. Formy zatrudnienia w Anglii różnią się od polskich umów o pracę, czy umów cywilno-prawnych. Na Wyspach pracodawca podpisuje z pracownikiem kontrakt – najczęściej półroczny lub roczny. Pracownicy fizyczni najczęściej otrzymują tygodniówkę, natomiast pracownicy wszelkich innych zawodów otrzymują wynagrodzenie raz w miesiącu.